Regionálneho významu

Ružomberok

Tanečný Ružomberok (Apríl)

Oddelenie kultúry a estetiky Centra voľného času Elán v Ružomberku organizujú nesúťažnú prehliadku moderného tanca tanečných skupín a jednotlivcov pod názvom Tanečný Ružomberok. Tanečníci vo veku 7- 25 rokov sa predvedú tanečné choreografie v štýle disco, scénika, hip-hop, showdance a orientálny brušný tanec. Okrem tanečných skupín svoje umenie na javisku ukážu aj sóloví tanečníci.

Dni mesta (Máj-Jún)

Je to séria podujatí v rámci Dní mesta Ružomberok. Každý rok trvajú dva mesiace a sú plné koncertov, hier, súťaží, divadelných vystúpení, športových akcií a mnohých ďalších zaujímavých možností ako stráviť voľný čas pre deti i dospelých.  

 

Bambiriáda (Máj)

Bambiriáda je festival práce s deťmi a mládežou vo voľnom čase. Je to aktívna prezentácia občianských združení, centier voľného času a ďalších subjektov, ktoré pracujú s deťmi a mládežou vo voľnom čase. Vďaka Bambiriáde majú každoročne tisíce detí a mladých ľudí možnosť spoznať a vybrať si pre seba najlepšiu volnočasovú aktivitu.

Likavka

Templárska výprava (Apríl)
Okrem stretnutia s templármi zažijete aj atmosféru stredovekého jarmoku a ochutnáte jedlo našich predkov. Ako to všetko bolo či nebolo? Kto boli bojovníci s červeným krížom a ako žili? Poďte s nami na cestu do minulosti a objavte záhadné postavy dejín.
Likavské hradné dni (Júl)

Zaujímavé kultúrno-historické podujatie. Návštevníci sa môžu tešiť na pásma bojových scén, hromadnú bitku, ukážky dobového vyšetrovania, mučenia a popráv. Pestrý program bude obohatený o ohňovú show.

Dolný Kubín

Kubínske divadelné dni (Marec)

Oravský festival divadla a umeleckého slova pod názvom Kubínske divadelné dni ponúka spolu pätnásť inscenácií divadelných a recitačných súborov. V  programe festivalu sú obsiahnuté tri regionálne súťaže. Prvá zo súťaží Kubínskych divadelných dní má názov O erb mesta Dolný Kubín. Druhý deň festivalu ponúka Oravskú súťaž detských recitačných kolektívov a súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy - Hviezdoslav Kubín.  Tretí festivalový deň bude patriť súťaži ochotníckych divadelných súborov. Festival je každoročným vyvrcholením oravskej divadelnej sezóny a pripravilo ho Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v spolupráci s Mestom Dolný Kubín a Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne.

 

Kubínske spievanky (Apríl)
V priestoroch Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne sa stretnú folklórne kolektívy a sólisti. Vlastnou interpretáciou ľudových piesní, či už ako speváci alebo inštrumentalisti, budú súťažiť o postup na celoštátny festival detského hudobného folklóru Vidiečanova Habovka. O víťazoch krajskej prehliadky Kubínske spievanky rozhodne odborná porota. Súťaž pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Dolnom Kubíne.
 

Oravský podzámok

Templárska výprava (Júl)
Templárske cesty sú organizované v rámci projektu "Objavme spolu Žilinský kraj" realizovaného s podporou Európskej únie. Návštevníci podujatia sa dozvedia kedy a ako vznikol tento starobylý rytiersky rád, čo bolo jeho poslaním a akú má súvislosť s naším regiónom. 

Námestovo

Námestovské divadelné dni (Apríl)

Konfrontovať a prezentovať úroveň ochotníckych divadelných súborov v kategóriách základné a pokročilé kolektívy je poslaním regionálnej prehliadky nazvanej Námestovské divadelné dni. 

 

Trstená

Trstenská Krídlovka (Júl)

Mesto Trstená v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom organizuje festivalu dychových hudieb.

Stará Ľubovňa

Ľubovniansky jarmok (September)

Vyhľadávaná akcia v meste Stará Ľubovňa. jarmok sa teší veľkej popularite už veľa rokov. Každoročne sa tu stretávajú tisíce ľudí z celého regiónu. Predajné stánky sú na Námestí sv. Mikuláša, na ulici 1. mája, Popradskej a Levočskej ulici. Každoročne sú na jarmoku aj rôzne atrakcie pre deti- kolotoče, detské stánky a pod. Pri Dome služieb (komunál) je každý rok aj tribúna, kde je stále bohatý kultúrny program s množstvom účinkujúcich. Ľubovniansky jarmok sa vždy koná posledný septembrový víkend.

 

Bardejov

Bardejovský jarmok (August-September)
Uličky starobylého najkrajšieho historického mesta na Slovensku ožívajú netradičným ruchom obchodníkov, remeselníkov a návšetevíkov.

Humenné

Humenská hudobná jar (Máj)

Humenská hudobná jar píše svoju históriu od 27. apríla 1962 koncertom Slovenskej filharmónie s juhoslovanským dirigentom Djurom Jakšičom a slovenským dirigentom Michalom Karinom. Uplynulé desaťročia priniesli neopakovateľné zážitky z koncertov a stretnutí so skvelými dirigentami, symfonickými telesami, komornými súbormi, speváckymi zbormi a sólistami. Koncerty HHJ sa usporadúvali najskôr v ZK železničiarov, v bývalom kine Partizán, v ZK Chemkostavu, dnes je ich miestom konania Dom kultúry a koncertná sála humenského kaštieľa. HHJ privítala mnoho známych osobností svetového a domáceho formátu. 

Jesenny koncertný cyklus (Október-November)
Ponúka verejnosti sériu koncertov klasickej hudby v mesiacoch október a november. Tradícia cyklu je veľmi bohatá a tradične je zavŕšením koncertnej sezóny v meste. 
 

Michalovce

Zemplínske slávnosti (August)

Zemplínske slávnosti  sú prehliadkou folklórnych súborov a skupín zo Zemplína i okolia s účasťou zahraničných hostí. Festival sa koná v sídle stredného Zemplína v Michalovciach. Počas dvoch víkendových dní vždy v druhej polovici augusta sa o zábavu pre všetkých milovníkov folklóru postarajú stovky účinkujúcich. Sprievodným podujatím je už tradičný jarmok ľudových remesiel. Obyvateľov a návštevníkov mesta spevom a tancom pozývajú na večerný galaprogram účastníci slávností sprievodom pešou zónou. Mesto tak na dva dni ožije farbami krojov, zvukmi tradičných nástrojov, prekrásnymi spevmi i írečitým ľudovým humorom.

 

Zemplínsky festival duchov a strašidiel (September)

Svoju strašidelnú šou rozohrajú strašidlá a strašidielka, ktoré si podmania michalovský kaštieľ. Zemplínske múzeum v Michalovciach v spolupráci s OZ Priatelia múzy pripravuje pre svojich návštevníkov Zemplínsky festival duchov a strašidiel. Po strašidelnej prehliadke kaštieľa sa môžu rodičia s deťmi zabaviť v stáraiovskej záhrade, kde budú mať možnosť si zakúpiť občerstvenie, posedieť si pri hudbe, alebo aj zatancovať. Deti čakajú rôzne atrakcie, ako napr. maľovanie strašidielok na tvár, výroba strašidelných masiek alebo trampolíny, hojdačky atď.

Pozdišovce

Folklórne slávnosti (Júl)
Folklór má v Pozdišovciach bohatú tradíciu. Tá je po stáročia spájaná s hrnčiarstvom, ktoré je tu doložené už v roku 1416. Počas dlhých zimných večerov či pri vypaľovaní hrnčiarskych výrobkov v hrnčiarskych peciach, tzv. kochoch, vznikli v obci desiatky, ba možno aj stovky ľudových piesní, z ktorých sa mnohé zachovali dodnes. Nadväzujúc na tieto tradície boli v obci organizované viaceré folklórne podujatia – Okresné slávnosti piesní a tancov (1935), Hrnčiarske oslavy (1949, 1966, 1987), Zemplínska svadba z Pozdišoviec (1987) a od roku 1991 pravidelné Folklórne (Matičné) slávnosti. Pri zrode tohto podujatia bola vtedajšia vedúca MOS Mária Popriková, starostka obce Mária Dobrovolská a viacerí nadšenci a priaznivci folklóru – Michal Drábik, Ján Pavlík, Ihnacikovci, Lukáčovci a ďalší. 

 

Trhovište 

Folklórne slávnosti (Jún)
Na miestnom futbalovom ihrisku sa zišli občania obce na príjemnom  kultúrno-duchovnom  podujatí obce. 
 

Čerhov

Tokajské vinobranie (September)
Návštevníci Tokaja môžu navštíviť vínne pivnice v Malej Tŕni, Veľkej Tŕni, Viničkách a Čerhove, degustovať tamojšie vína a miestne jedlá.

Veľaty

Veľatské slávnosti (Júl)
Je to podujatie pri ktorom vystúpia folklórne skupiny z blízkeho okolia.

Trebišov

Dni mesta Trebišov (Posledný augustový víkend)
Koncom augusta sa v trebišovskom parku zídú obyvatelia mesta a širokého okolia. Počas troch Dní mesta Trebišova si mohli prísť na svoje malí ale i tí skôr narodení. Od folklórnych súborov až po profesionálne hudobné skupiny, vystúpenia šermiarov a sokoliarov.
 
Divadelný Trebišov (Apríl)
Je to malá krajská scénická žatva ochotníckych divadelných súborov.
 

Svinica

Dargovská ruža (Apríl)
Celookresná prehliadka v ľudovom speve
 

Košice

Deň mesta Košice (Máj)

Košice svoj erb získali ako prvé mesto v Európe už 7. mája 1369 od vtedajšieho panovníka Ľudovíta Veľkého. Oslavy tohto dňa sú v Košiciach spojené s trhom stredovekých remesiel, s historickým sprievodom, či rytierskymi slávnosťami. Populárny je aj štvorkilometrový charitatívny beh cez centrum mesta – VSE City Run – ako aj otvorenie letnej sezóny Vyhliadkovej veže, Košického hradu, Detskej železničky – najstaršej slovenskej parnej mašinky Katky a ZOO Košice spolu s Dinoparkom.

Moldava nad Bodvou

Okresné slávností piesní a tancov (Jún)

Najstaršia" prehliadka folklórnych súborov z okolia i hostí organizovaná Csemadokom v športovom areáli pod kopcom.

 

Moldavské dni-Szepsi Napok (na prelome Júna-Júla)

"Najväčšie "trojdňové podujatie roka. Množstvo kultúrnych a športových vystúpení a atrakcií,spomienka na Mateja Lackóa rodáka z Moldavy prezentácia partnerských miest,slávnostné zastupiteľstvo s odovzdávaním ocenení mesta, ekumenická bohoslužba, gastronomické špeciality, festival vín,renesančná hostina, Beh o pohár Bodvy,Budulovský parkúr, uličné bály,tvorivé dielne pre deti.

 

Rožňava

Dni mesta Rožňava (September)

Kultúrny program, aký ponúkajú symbolické narodeniny Rožňavy, je možné absolvovať len na podujatí, akým sú oslavy Dní mesta Rožňava. Dni mesta sa v každom roku otvárajú Medzinárodnou súťažou v tanečnom športe – „Slovenský pohár“. Oslavy Dní mesta sú vždy naplnené bohatým a pestrým kultúrnym programom pre deti, mládež a všetkých obyvateľov - vyhlasovaním najúspešnejšieho športovca a športového kolektívu za predchádzajúci rok a slávnosťou udeľovania najvyšších mestských vyznamenaní a mnohými ďalšími, ako sú výstavy, športové, kultúrne a spoločenské podujatia, divadelné predstavenia a vystúpenia folklórnych súborov, či Karneval na ľade.

 

Vlachovo

Vlachovský remeselnícky jarmok a Folklórny festival (August)

Prezentácie tradičných remesiel z obce Vlachovo a širšieho regiónu spojenej s predajom, ochutnávkou tradičných jedál s malým ródeom, tradičné podujatie – Letný festival ľudového tanca, spevu a hudby z Gemera, ako aj FS zo Slovenska a zahraničia

 

Vernár

Folklórne slávnosti (Jún)