Celoštátneho významu

Ružomberok

Ružomberská ruža veteránov (Jún)
Je to prehliadka historických vozidiel v centre mesta.

Likavka

Detský folklórny festival Pod Likavským hradom (Jún)
Bohatstvo ľudových folklórnych tradícií, mnohých z nich v Liptove dodnes živých, podnietilo vznik vynikajúcich detských folklórnych súborov, ktoré oživujú, zachovávajú a istou formou prezentujú pôvodné ľudové piesne, zvyky a tance.

Jasenová

Včelárska nedeľa (Máj)

V obci sa uskutoční celoslovenské podujatie Včelárska nedeľa, ktorej organizátor je hnutie Šanca pre včely. Na prednáškach bude propagované prírodné včelárstvo v trámikových úľoch a jeho prevádzková metóda, ktorá sa opiera o včelárenie bez medzistienok, zimovanie včelstiev na mede a vedenie včelstiev k možnej varroatolerancii.

Vyšný Kubín

Vyšnokubínske prviesenky (Jún)

Základná škola s materskou školou vo Vyšnom Kubíne a Obec Vyšný Kubín uskutočňujú recitátorsku súťaž „Vyšnokubínske prviesenky“ Je to sprievodné podujatie celoslovenskej prehliadky v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavovho Kubína.

Námestovo

Oravský veterán (Jún)
Celoslovenský zraz veteránov vyrobených do roku 1970. Oravci mali možnosť vidieť 47 historických, zároveň skvostných tátošov, ktorý využívajú jednu, či obe stopy.
 

Svidník

Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov (Jún) 

Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska vo Svidníku sú najstarším folklórnym festivalom na Slovensku. Festival sa koná každoročne v polovici júna už od roku 1956 v areáli amfiteátra vo Svidníku a priľahlých priestoroch. Trvá tri dni. Festival prezentuje ľudové tradície a kultúru pôvodného etnika na severovýchode Slovenska. Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov Slovenska majú bohatú, dlhoročnú tradíciu, zúčastňuje sa ich množstvo ľudových folklórnych súborov nielen zo Slovenska ale i zo zahraničia a navštevujú ich tisíce vďačných a nadšených divákov.

Košice

Use The City (Jún)

Jedinečný festival pouličného umenia, kde môžete očakávať neočakávané. Festival umenia vo verejnom priestore presvedčil aj tých najzarytejších skeptikov, že podujatia tohto druhu do Košíc neodmysliteľne patria. Aj vďaka USE THE CITY festivalu sú Košice vnímané ako moderné, zaujímavé a pulzujúce európske mesto.

 

Košické slávnosti vína  (September)

Dávne tradície vinárstva a hodovanie v regióne ožívajú na Košických slávnostiach vína od roku 2007. Súťažné degustácie vína, široký výber domácich a zahraničných vín, uvoľnenou atmosférou nabitý archeologický komplex Dolnej brány, pohodové ochutnávky v stredovekom areáli Katovej bašty a pokračovanie vo vinotékach a baroch až do rána. Tieto aktivity charakterizujú Košice počas osláv vína a predstavujú mesto ako bránu do vinárskeho regiónu Tokaj.

Biela noc / Nuit Blanche (Október)

Festival svetiel, ktorý oživuje noc umeleckou hrou svetla a hudby. Zastávky na nočnej trase mestom menia predvečer Maratónu mieru na neopakovateľný zážitok a predstavujú popredných slovenských a zahraničných umelcov. Hudobné a svetelné inštalácie súčasného umenia vdýchnu život nočnému mestu, a noc sa tak stáva bielou. Medzinárodný projekt Nuit Blanche počas prvej októbrovej sobotňajšej noci aktivuje denný režim mesta.

Moldava nad Bodvou

Celoslovenská festival divadelných skupín Béni Egressyiho (November)

Celoslovenská súťaž amatérskych divadelníkov v maďarskom jazyku

 

Poprad

Made in Slovakia (Júl-August)

Cieľom akcie je odprezentovať čím je Slovensko charakteristické a výnimočné.  Medzi vystavovateľmi nechýbajú vinári, výrobcovia syrov, výrobcovia piva, remeselníci ako drevorezbári, košikári, medári, medovnikári, pekári, maliari, výrobcovia odevov či šperkov.  Cieľom akcie „MADE IN SLOVAKIA“, je naplniť námestie vystavovateľmi tak, aby bola zastúpená každá oblasť, ktorá určitým spôsobom charakterizuje Slovensko, a to od minulosti až po súčasnosť.