Lokálneho významu

Ružomberok

Fašiangový sprievod mestom (Február)

Mesto Ružomberok, Folklórny súbor Liptov, Liptovské múzeum a ďalší partneri pripravujú každoročne na fašiangový sprievod mestom. 

 

Valaská Dubová

 
Dubovské svätomichalské dni (September)

Farnosť oslávila sviatok svojho patróna sv. Michala archanjela. Svätá omša sa konala vo farskom kostole sv. Michala archanjela. Na námestí je pohostenie pre hostí aj pre občanov občanov. Súbežne sa na Chočskom dvore konajú ukážky ľudovej tvorby a remesiel, ako je kováčstvo, vitrážníctvo, paličkovanie, drôtikovanie, modelovanie z hliny,...  s možnosťou  praktického vyskúšania si svojich zručností.

 

Vyšný Kubín

Fašiangy (prvú marcovú sobotu)

Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožuška zima mu bude. Takto sa prvú marcovú sobotu spievalo od rána po dedine v sprievode masiek po príbytkoch. Masky pozývali všetkých na poobedný detský karneval a večernú zábavu s podávaním prženice a pochovávaním basy.

 

Oravský podzámok - Oravský hrad

Nočné prehliadky na hrade (Júl-August)

Noc krvavej grófky - prvé podujatie letných prázdnin, kroré je venované známej krvavej grófke Bátoriovej, ktorú súdil gróf Jozef Turzo. Prehliadka je oživená o kruté, no niekedy aj vtipné praktiky grófky, ktoré sú navštevníkom predvedené hercami v jednotlivých scénach.   

Krutá spravodlivosť na Oravskom hrade - Krutá spravodlivosť je pokračovaním série nočných prehliadok. V tejto nočnej prehliadke príblížia návštevníkom najznámejšie tresty minulosti, mučenie a popravy. Taktiež previnilcov, ktorí sa pôjdu za svoje činy „porozprávať“ s katom.

Dracula - Upír z Nosferatu - ďalšia nočná prehliadka

Hruštín

Dni obce Hruštín (Júl)
Podľa prvých písomných zmienok sa vznik obce Hruštín datuje rokom 1588. Obyvatelia sa živili pestovaním obilia, zemiakov a chovom dobytka. Remeselná výroba sa prispôsobovala potrebám poľnohospodárskej výroby. Remeselníci – roľníci zhotovovali odevy z plátna, vlny, vyrábali obuv, šili krpce, z dreva a kovu vyhotovovali menej náročné poľnohospodárske náradie.
 

Babín

Detský maškarný bál (Február)

Každý rok v mesiaci február organizuje vedenie ZŠ s MŠ v Babíne a ZRPŠ detský karneval v priestoroch kultúrneho domu v obci.Program je určený pre najmladšiu generáciu v obci Babín.Každá zúčastnená masky býva vyhodnotená porotou , ktora na každom karnevale konštatuje , naozaj skvelý pestrý výber detských masiek.Táto aktivita prebieha vždy v nedeľu popoludní.

 

Stavanie májov (Máj)
Každý začiatok v mesiaci máj je vínimočný v podobe zachovanej tradície stavania mája pred rím.kat. kostolom v Babíne. Zúčastňujú sa ho mládenci a dievčence s FS v ľudových krojoch, a stavanie sprevádzajú spevom a hudbou.

Oravská Polhora

Polhorský odpust (Júl)
- sviatok celej dediny, deti si mohli prísť na svoje na kolotočoch či zabaviť sa v centre dediny , osviežiť sa zmrzlinou v  stánku zmrzliny a večer kostol.  Do sv. omše boli zapojení poľovníci, požiarnici a aj gorali oblečení v goralských krojoch, ktorí niesli obetné dary a zapojili sa do poďakovania na konci slávnosti.
 

Hladovka

Stavanie májov (Máj)
Obyvatelia Hladovky sa stretnú, tak, ako po iné roky, pred obecným úradom. Stavia sa máj. No a ako to pri stavaní mája bolo v minulosti, bolo i dnes - nechýbala goralská muzika a o kultúrny zážitok sa postarali členovia Detského folklórneho súboru Goral. Dievčence vyzdobili máj stuhami a o niekoľko minút už stál máj na svojom mieste.

Rokytov

Folkórne slávnosti (Jún)
Konajú sa pri príležitosti prvej písomnej zmienky o obci.
 

Zborov

69. rokov slobody (Január)
Tak ako iné obce a mestá na severovýchode Slovenska, aj táto obec si pripomína 69. výročie oslobodenia našej obce. Miestna samospráva v spolupráci so ZŠ s MŠ v Zborove a Miestnou organizáciou Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Zborove si toto výročie pripomenuli položením venca k pamätnej tabuli na budove obecného úradu.
 
Vianočný koncert talentov (Január)
Vo farnosti je už niekoľkoročná tradícia, že v nedeľu Krstu Pána je ukončené vianočné obdobie koncertom talentov zborovskej farnosti.
 

Nižná Polianka

Ples (Január)
Začiatkom roka sa v obci usporadúvajú dva plesy, jeden usporadúva obec a druhý Poľovnícky zväz.
 

Sobrance

Furmanské preteky (August)
Učastnici sa môžu tešiť na silné koníky, šikovných furmanov, zaujímavé disciplíny, a veeeľkú kopu sena.
 
Sobranský jarmok (September)
Mesto Sobrance vás pozýva na tradičný Sobranský jarmok realizovaný v rámci projektu "Dni Sobranskej Kultúry" s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
 

Pozdišovce

Mikulášska slávnosť (December)
Mikulášska slávnosť má dlhoročnú tradíciu. Nielen najmladší, ale aj tí skôr narodení, sa zídú v miestnom kultúrnom dome. Obdarované deti si pripravia pekný kultúrny program, ktorý si nacvičia so svojími učiteľkami.

Bánovce nad Ondavou

Bánovský Čurbes (Jún)
Na podujatí sa môžte tešit na súťaž vo varení guľášu, predstavenie DHZ, bohatú tombolu a nakoniec diskotéka pre všetky vekové kategórie.
 

Sečovce

Dni mesta Sečovce (Máj)

Dni mesta Sečovce je slávnosť organizovaná na pamiatku založenia mesta a jej súčasťou sú kultúrne, športové akcie a typický trh remeselníkov.

 

Stavanie májov (Máj)

Slávnostné stavanie mája je každoročná ľudová tradícia uskutočňovaná na námestí.

Polnočný sviatočný koncert (December)

Polnočný sviatočný koncert mestskej hasičskej dychovej hudby sa koná na Štedrý večer pred polnočnou sv. omšou na námestí pod vianočným stromčekom.

 

Svinica

Deň matiek (Máj)
Každoročné kulúrne podujatie, ktoré sa organizuje v 2. májovú nedeľu
 

Moldava nad Bodvou

Plesová sezóna (Február)

Tradičné plesy škôl a organizácií, výťažky z ktorých slúžia na podporu poriadateľských ustanovizní.

 

Malý moldavský recitátor (Marec)
Súťaž malých recitátorov z materských škôl z údolia Bodvy.
Vynášanie morény (Marec)

Obnova tradičného slovanského zvykoslovia v prvý jarný deň .Krojovaný sprievod po meste a školách, pozdrav primátora, upálenie a utopenie Moreny.

Talentárium (Apríl)
Prehliadka " najväčších talentov medzi najmenšími" pre deti z MŠ v CVČ.